AKTUALITY
18. Správa z AIW - Covid 19 - aktuality/ Cestovné informácie/ Opatrenia v Rakúsku
28.08.2020
Milé AIW-opatrovateľky a AIW-opatrovatelia!
Uplynulo presne 6 týždňov od nášho posledného infomailu ohľadom koronavírusu. Život s koronou sa stal našou každodennou súčasťou a my máme za sebou zatiaľ jedno z najnezvyčajnejších období tohto tisícročia. Pandémia koronavírusu nám znemožnila cestovať slobodne do rôznych častí sveta, a preto si každý z nás letné obdobie prispôsobil obmedzenému režimu.
Sme však radi, že cestovanie medzi Slovenskom a Rakúskom bolo v lete bezproblémové a veríme, že sa to nezmení. Napriek tomu stále pozorne sledujeme vývoj situácie a budeme Vás informovať, ak by sa zmenilo niečo dôležité pre Vašu prácu.
Aktuálne cestovné informácie
Pre cestujúcich z bezpečných krajín, do ktorých momentalne patrí aj Slovensko, je vstup do Rakúska bez obmedzení (bez povinnosti 10-dňovej domácej karantény a negatívneho PCR-testu). Náhodne môžu byť na hraniciach vykonávané policajno-zdravotné kontroly zamerané hlavne na cestovateľskú anamnézu a aktuálny zdravotný stav cestujúcich.
Semaforový systém a lokálne opatrenia
Vláda Rakúska zaviedla od 9. júla pre celú krajinu oficiálne tzv. semaforový monitorovací a informačný systém pre občanov.
Tento systém zobrazuje na interaktívnej mape Rakúska on-line jednotlivé okresy vo farbách semaforu, kde zelenou sú zobrazené oblasti s najmenším a červenou s najvyšším výskytom nových infekcií COVID-19.
V červene vyznačených okresoch môžu lokálne byť prísnejšie nastavené povinnosti nosiť ochranu úst a nosa (rúško) i prípadne ďalšie opatrenia, ako vo zvyšku Rakúska. Odporúčame pred cestou do Rakúska pozrieť sa, akou farbou je aktuálne vyznačený cieľ alebo ciele cesty v krajine a zohľadniť to pri svojom správaní v mieste pobytu.
Podmienky návratu do SR/HU
Pri návrate z Rakúska platí momentalne voľný prechod cez hranice bez predloženia negatívneho COVID-19 testu, ako aj povinnosti absolvovať karanténu.
Opatrenia v Rakúsku
Rakúsko sa vzhľadom na narastajúci počet pozitívne testovaných v krajine minulý týždeň opäť priklonilo k povinnému noseniu rúšok vo verejných uzavretých budovách, ako sú banky, obchody, pošta a podobne.
Aktuálne opatrenia v Rakúsku nájdete vždy na stránke ministerstva zdravotníctva: https://www.sozialministerium.at/Informationen-zum-Coronavirus/Coronavirus---Aktuelle-Ma%C3%9Fnahmen.html
Opatrenia týkajúce sa cestovania do Rakúska nájdete vždy na stránke ministerstva zahraničných vecí: https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/obmedzenia-na-hraniciach#rakusko
Ak Vás zaujíma priebežná situácia a opatrenia spojené s koronavírusom na Slovensku, potom sa spoliehajte najmä na informácie z úradu verejného zdravotníctva: http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=250&Itemid=153
Každý z nás zvyčajne zachytí prvé informácie v médiách, no následne vždy doporučujeme overenie ich rozsahu na oficiálnych stránkach ministerstiev. Tento prístup sa nám v minulosti osvedčil ako najefektívnejší a rozumný.
Koronavírus
Ako sa prenáša koronavírus?
Nový koronavírus, ktorý vyvoláva ochorenie COVID-19, sa šíri predovšetkým priamym kontaktom so slinami a výlučkami z nosa. Nakaziť sa môžeme aj nepriamo, keď infikovaná osoba kašle alebo kýcha. Nové zistenia navyše potvrdzujú, že koronavírus dokáže prežiť na mnohých povrchoch, a to hodiny, dokonca dni. Najlepšie sa mu darí na nečistých povrchoch, ako sú kľučky, zábradlia, vypínače.
Ako sa pred ním chrániť?
Koronavírus je nebezpečný hlavne v tom, že sa veľmi ľahko šíri. Preto nesmieme bagatelizovať odporúčania epidemiológov a iných odborníkov. Mali by sme dodržiavať všetky nariadenia vlády, ktoré majú jasný cieľ – spomaliť šírenie koronavírusu. Je totiž dokázané, že rozmnožovanie vírusu sa prirodzene zrýchľuje, aj keď sme zodpovední.
A čo ešte môžeme urobiť? Doprajme si stravu bohatú na vitamíny, živiny, minerály a bielkoviny. V týchto dňoch siahnime aj po výživových doplnkoch – ide najmä o vitamín C, vitamín D a zinok.
Základná prevencia pred koronavírusom:
častejšie si umývajte ruky mydlom a vodou, noste rúško všade mimo domova, vyhýbajte sa väčším skupinám ľudí, ak nebývate príliš vysoko, nevstupujte do výťahu (chodievajte pešo), pravidelnejšie dezinfikujte povrchy v domácnosti, pri kašľaní alebo kýchaní si zakryte ústa a nos (aj doma), nedotýkajte sa zbytočne tváre, vyhýbajte sa činnostiam, ktoré oslabujú pľúca (skúste menej fajčiť).
Ak máte otázky, my v AIW sme tu pre Vás!
Všetci z AIW Vám praje príjemný víkend!