AKTUALITY
7.Správa z AIW - Covid 19 - cestovanie a nákupy
26.03.2020
Milé AIW-opatrovateľky a opatrovatelia!
Vlády našich krajín vydali v uplynulých dňoch prísne opatrenia na ochranu pred šírením vírusu COVID 19. V týchto dňoch sledujú ich účinky v praxi a podľa výsledkov budú jednotlivé krajiny svoje opatrenia priebežne sprísňovať, udržiavať a neskôr aj zmierňovať.
Aktuálna situácia pre našich opatrovateľov je nasledovná:
SLOVENSKO
Ako sme Vás cez víkend informovali, naďalej zostáva v platnosti, že cestujúci zo Slovenska do Rakúska nie sú povinní cestovať s negatívnym výsledkom testu. Testovanie podstupujú vtedy, ak prišli do kontaktu s pozitívne testovaným človekom. Zároveň naďalej platí pre každého 2-týždňová povinnosť karantény po návrate zo zahraničia, a tiež pre osoby, ktoré boli s cestovateľmi po návrate v kontakte. Dodržiavanie karantény kontroluje slovenská polícia aj osobnými návštevami, a tiež Vaši susedia sledujú Vaše správanie a informujú príslušné orgány. Dodržiavanie karantény je zmysluplné opatrenie a chráni najmä Vaše okolie.
Prechod cez hranice obojsmerne je bezproblémový, bez zdražania, kontrolujú sa zvyčajne nasledovné doklady:
Občiansky preukaz , Gewerbeschein, Meldezettel, pre istotu si vezmite aj Betreuungsvertrag a Bestätigung/Potvrdenie od AIW (ak ste nedostali pýtajte si v AIW)
České opatrovateľky – kontaktujte prosím Vaše kontaktné osoby v AIW ohľadom individuálneho postupu.
MAĎARSKO
Opatrovatelia z Maďarska , ktorí vstupujú do Rakúska musia mať so sebou lekárske osvedčenie o svojom zdravotnom stave a preukázať sa, že test na SARS-CoV-2 (COVID-19) je negatívny, v opačnom prípade musia ísť opatrovatelia pred príchodom k seniorovi do 14-dňovej karantény.
WKO zabezpečila pre opatrovateľov, ktorí chcú pracovať vo Viedni možnosť ubytovania, pričom počas celej doby karantény (2týždne) ubytovanie s raňajkami platí WKO. Preto, ak nemáte negatívny COVID-19 test, chcete pracovať a ste pripravení ísť na 2 týždne do karantény, zistite čo najskôr, ako by ste vedeli prísť z domu na rakúske hranice, prípadne až do Viedne, bez toho aby ste využili cestovanie autom, v ktorom je viac opatrovateľov naraz. Doprava Kepner nás informovala, že na budúci týždeň pravdepodobne nebudú jazdiť (možno zvážia individuálne cesty po dohode). Preto si prosím preverte Vaše vlasnté možnosti - kto z Vašej rodiny alebo blízkych Vás môže odviezť aspoň na rakúske hranice. Z hraníc by sme pre Vás zabezpečili odvoz do Viedne.
CHORVÁTSKO
Tu platia rovnaké pravidlá ako pre MAĎARSKO, nakoľko chorváti vstupujú do Rakúska cez maďarskú alebo slovinskú hranicu. Porozmýšľajte prosím, či máte možnosť byť súkromne privezené na rakúsku hranicu. Žiaľ nemáme aktuálne infomácie o prechodoch cez chorvátsko – maďarské a chorvátsko-slovinské hraničné prechody. Prosím sledujte miestne správy a informujte nás, ak nájdete možnosti cestovania. Každá overená informácia z praxe pomôže ďalším.
Milé naše chorvátske opatrovateľky, veľmi nás zasiahla správa o silnom zemetrasení vo Vašej krajine. Veríme, že všetky ste aj so svojimi rodinami v poriadku. Myslíme na vás!
VŠEOBECNE
Prosíme hlavne tých, ktorí sú už dlhšie v rodine a Vaša kolegyňa nemôže prísť, aby ste nám dali aspoň 3-5 dní vopred vedieť, že potrebujete vymeniť.
Informujte nás aspoň krátko mailom o plánovaných či prebehnutých výmenách, aj ak nepotrebujete našu pomoc.
Ak sa dozviete o podložených nových opatreniach a zmenách, o ktorých sme Vás my neinfomormovali, budeme radi, ak nám dáte informácie.
Zdržiavajte sa aj pred vycestovaním ku klientovi čo najmenej medzi ľuďmi aby ste zamedzili možnosť nakazenia.
Všetky cestovania prosím vždy robte s ohľadom na Vaše zdravie a na predchádzanie nákazy. Doporučujeme cestovať vždy v rúšku a rukaviciach.
Následne u klienta aj doma dodržiavajte prísne hygienické pravidlá:
Pri práci s klientom používajte rúško a rukavice, často a dlho si mývajte ruky mydlom a teplou vodou, pravidelne umývajte a dezinfikujte kľučky, vypínače a ostatné plochy, ktorých sa denne dotýkate. Dodržiavajte odstup od druhých ľudí najmenej 1 meter (samozrejme s výnimkou Vášho klienta, ktorého sa musíte dotýkať).
Ak Vám u klienta chýbajú ochranné prostriedky, lieky alebo nákup, požiadajte príbuzných aby Vám to zapezpečili. Vy by ste mali čo najmenej chodiť do obchodov a lekární. Ak príbuzní nie sú v okolí alebo nemôžu zabezpečiť čo nevyhnutne potrebujete, potom kontaktujte miestnu pobočku červeného kríža, obecný úrad (Gemeinde) a požiadajte ich o pomoc. Všade vznikajú miestne krízové štáby, ktoré práve Vám môžu pomôcť. Vo Viedni našim klientom, ktorým zvyčajne na vizitu chodila SMIR-sestrička, pomôžu ich pracovníci zabezpečiť potrebné veci, ak nemôžu príbuzní.
Naďalej Vás budeme informovať o aktuálnej situácii.
Sme tu pre Vás stále v AIW!